Czy orkisz i produkty orkiszowe mają gluten?
Wiele osób będących na diecie bezglutenowej zastanawia się, jakie produkty może wdrożyć do swojej diety, aby nie była nudna i monotonna. Właśnie dla nich powstał sklep bezglutenowy, który oferuje różnorodne produkty bez zawartości glutenu, dzięki czemu dieta bezglutenowa nie różni się zbytnio od standardowej. Ważne jest, aby wybierać produkty bezpieczne, z odpowiednimi oznaczeniami, które zapewniają, że produkty są bezpieczne. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, które zadaje sobie wiele osób na dietach bez glutenu: „Czy orkisz ma gluten?”, „Czy mąka orkiszowa będzie bezpiecznym rozwiązaniem?”
Czy orkisz ma gluten?
Orkisz to nic innego jak ziarno, które jest odmianą pszenicy. W związku z tym ma w swoim składzie gluten, który jest niedozwolony dla osób na będących z różnych powodów na dietach bezglutenowych. Zarówno samo ziarno, jak i wyroby, które z niego powstają, mogą stanowić zagrożenie dla osób, które chorują na celiakię lub innego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Właśnie dla takich osób powstała żywność bezglutenowa, która pozwala wdrażać do diety produkty takie jak mąki, makarony czy pieczywo.
Istnieje wiele badań, które porównują zawartość białka gliadyny w pszenicy, do tej w orkiszu. Różnice między ilością są nieznaczne, a efekt spożywania obydwu ziaren w przypadku osób z nietolerancją jest podobny. Podsumowując, dieta bezglutenowa nie powinna składać się z produktów orkiszowych, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zaburzeń pracy układu pokarmowego po ich spożyciu. Osoby na diecie bezglutenowej powinny odwiedzić sklep bezglutenowy, w którym zaopatrzą się w pełni bezpieczne i zdrowe produkty.
Czy mąka orkiszowa ma gluten?
Mąka wyprodukowana z ziaren orkiszu to przede wszystkim zdrowsze rozwiązanie w porównaniu do mąki pszennej. Ma zdecydowanie wyższe parametry w przypadku składników odżywczych oraz błonnika pokarmowego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Mąka orkiszowa nie jest pozbawiona glutenu. Podobnie jak jej pszenne odpowiedniki, nie nadaje się do spożycia dla osób będących na diecie bezglutenowej. Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że orkisz jest bezpiecznym ziarnem na diecie bezglutenowej, jednak może on powodować nieprzyjemne dolegliwości u osób z nietolerancją glutenu.
Mąka orkiszowa jest głównym składnikiem wielu produktów piekarniczych jak np. mąki czy chleby. Nadaje się również do domowych wypieków, czy naleśników. W sklepach znajdziemy również takie produkty jak makarony orkiszowe, które zawierają wiele składników odżywczych. Bez odpowiedniego oznaczenia od producenta nie są one jednak dozwolone dla osób będących na diecie bezglutenowej.
Dlaczego orkiszu nie poleca się na diecie bezglutenowej?
Produkty orkiszowe zawierają znacznie niższe ilości glutenu niż np. produkty pszenne czy żytnie. Mimo wszystko jest nadal bardzo wysoki poziom glutenu, dlatego ich spożywanie na diecie bezglutenowej nie jest wskazane, ponieważ mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości trawienne ii prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Mimo wielu dobroczynnych właściwości orkiszu i zawartości witamin oraz minerałów, na diecie bezglutenowej należy go kategorycznie wykluczyć.
Orkisz stosowany w mąkach i innych produktach powoduje, że są one nieco cięższe i bardziej zbite. Właśnie dlatego mąka orkiszowa nie nadaje się do wielu wyrobów piekarniczych, np. ciast. Jej konsystencja jest spowodowana przede wszystkim wysoką zawartością glutenu, który objawia się obecnością białka gliadyny, które jest szkodliwe dla osób cierpiących na celiakię i nietolerancje pokarmowe związane z zawartością glutenu. Atutem mąki orkiszowej jest wysoka zawartość błonnika pokarmowego, który reguluje apetyt oraz prace jelit, dzięki czemu pozwala oczyścić organizm.
Co warto wiedzieć o orkiszu, będąc na diecie bezglutenowej?
Orkisz posiada stosunkowo grubą łuską w porównaniu do klasycznej odmiany pszenicy. Oznacza to, że otrzymujemy z niego nieco mniej produktu, jednak ma on zwiększoną odporność na działanie różnego rodzaju szkodników. Ilość otrzymanego końcowego produktu ma również wpływ na cenę — właśnie dlatego produkty orkiszowe są droższe niż pszenne. Historia uprawy orkiszu sięga kilku tysięcy lat wstecz, a jego produkcja jest popularna przede wszystkim w krajach Europy Środkowej i Zachodniej. Wysoka zawartość glutenu w uprawianych dzisiaj zbożach przekłada się przede wszystkim na wzrost wydajności ziarna.
Produkty bezglutenowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Są też w pełni bezpieczne dla osób z celiakią lub różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi. Z uwagi na coraz większą popularność diet bezglutenowych, szeroko dostępne są również przepisy bezglutenowe.
Skomentuj artykuł