Dieta bez glutenu a masa ciała — czy jest jakaś zależność?
Czujesz się źle po produktach zawierających m.in. pszenicę, a może szukasz zdrowego sposobu na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów? Rozważasz przejście na dietę bezglutenową? Sprawdź, czy na pewno jest dla Ciebie! Oto najważniejsze fakty i mity!
Choć dla wielu osób rezygnacja z produktów bogatych w gluten jest koniecznością ze względu na zmaganie się z celiakią, modne stało się również ograniczanie jego spożycia, aby stracić kilka niepotrzebnych kilogramów. Niestety dieta bez glutenu nie jest najlepszą opcją dla każdego! Jakie osoby mogą zatem ograniczyć lub całkowicie wyeliminować gluten z diety? Czy istnieje jakiś wpływ nietolerancji glutenu na wagę? To musisz wiedzieć!
Jak działa dieta bezglutenowa?
Gluten jest białkiem, które naturalnie występuje w pszenicy, a także innych zbożach jak jęczmień, czy żyto. Jest on zatem podstawowym składnikiem wielu popularnych produktów takich jak chleb, czy makaron. Dzięki zawartości glutenu, wypieki i dania uzyskują najczęściej pożądany kształt i konsystencję, co niekiedy jest trudne do osiągnięcia, wykorzystując produkty bezglutenowe takie jak np. gotowe mieszanki do ciast.
Dieta bezglutenowa zalecana jest głównie osobom, które cierpią na celiakię i zakłada jego całkowitą eliminację z diety. U osób chorych gluten może powodować spłaszczenie błony śluzowej jelita, a także zanik kosmków jelitowych.
Ponieważ dieta bez glutenu zakłada eliminację wszystkich produktów będących jego źródłem, konieczne jest zastąpienie ich takimi alternatywami jak np. MAKARON TAGLIATELLINE (WSTĄŻKA) BEZGLUTENOWY 250G. Dzięki nim możesz sobie pozwolić na odtworzenie znanych i lubianych przepisów w wersji gluten free. Pamiętaj jednak o właściwych kompozycjach i proporcjach, w czym pomogą Ci gotowe rozwiązania jak dieta bezglutenowa - propozycja jadłospisu.
Gluten a masa ciała — fakty i badania
Dieta bezglutenowa podobnie jak każda restrykcyjna dieta eliminacyjna niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego nie jest zalecana osobom, u których nie wykryto celiakii. Wśród osób bez nietolerancji pokarmowych zyskuje jednak sporą popularność, ze względu na rzekome zmniejszenie masy ciała. Celiakia a nadwaga — czy na pewno istnieje pomiędzy nimi jakaś zależność?
Dieta bez glutenu, jak każda inna dobrze zbilansowana dieta, musi być bogata przede wszystkim w duże ilości ułatwiającego trawienie błonnika, witaminy, a w szczególności C, D i A, kwas foliowy i oczywiście składniki mineralne w tym wapń i żelazo, cynk oraz selen.
Dieta bezglutenowa i utrata wagi
Tak, prawdą jest, że na początku naszej przygody z dietą bezglutenową możemy spodziewać się pewnego spadku wagi. Nie można jednak dać się zwariować, stan ten bowiem nie utrzyma się na długo. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zmniejszenie wagi wcale nie wynika ze spalania tłuszczu. Eliminując produkty bogate w gluten, tak naprawdę pozbawiasz się węglowodanów, przechowywanych w organizmie w postaci wiążącego wodę glikogenu. Bez niego woda jest znacznie szybciej wydalana z naszego organizmu.
Dieta bez glutenu i przyrost masy ciała
Dieta pozbawiona glutenu, zwłaszcza prowadzona bez opieki lekarskiej i bez istotnych ku temu zaleceń zdrowotnych jest bardzo niebezpieczna. W żadnym razie nie powinna być wykorzystywana podczas walki z nadwagą, ponieważ skutkiem jej długotrwałego stosowania może być wręcz przyrost masy ciała! Czym może być spowodowane tycie na diecie bezglutenowej?
Przede wszystkim tłuszczem, którego w produktach bezglutenowych może być naprawdę sporo. Wybierając produkty śniadaniowe, upewnij się, że ich kaloryczność została prawidłowo skomponowana z innymi posiłkami, jakie planujesz zjeść w ciągu dnia. W przeciwnym razie może okazać się, że zjadłeś o wiele więcej tłuszczu i cukru, niż jest Ci to potrzebne.
Czy żywność bezglutenowa jest zdrowa
Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście produkty pozbawione glutenu same w sobie Ci nie zaszkodzą i mogą być spożywane nawet przez osoby tolerujące gluten, ale korzystanie z nich codziennie, bez umiejętnie skomponowanego jadłospisu może przyczynić się do problemów z trawieniem, m.in. poprzez niewielkie ilości błonnika pokarmowego w diecie, a także zwiększenie masy ciała.
Dieta i żywność bezglutenowa? Podejdź do tematu z głową! Pamiętaj, żadna dieta eliminacyjna nie jest do końca zdrowa i nie warto jej wprowadzać bez wyraźnych wskazań zdrowotnych. Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy postaw na ruch i zbilansowaną dietę pod okiem wykwalifikowanego dietetyka!
Skomentuj artykuł