Nowy rok - nowa dieta! Jak gluten może wpływać na naszą witalność?
Czy gluten ma wpływ na nasze samopoczucie? Oczywiście! Sprawdź, jak zaplanować dietę bez obecności tego składnika!
Gluten to składnik, który może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Osoby, które dobrze go tolerują, nie zauważą pewnie dużej różnicy, odstawiając go, ale ogromne grono osób, które nie znoszą go zbyt dobrze, może się naprawdę zdziwić! Czy odpowiednia dieta może okazać się kluczem do odzyskania życiowego wigoru? Jakie są efekty diety bezglutenowej? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule!
Czy dieta bezglutenowa jest dla każdego?
Dieta bezglutenowa to sposób odżywiania, który jakiś czas temu zyskał na popularności. Wiele osób odstawiło pieczywo, mąkę, niektóre kasze, a także wszelkie inne produkty, które zawierają, choć śladowe ilości tego składnika.
Czy rzeczywiście jest to potrzebne? Czy stosując dietę bezglutenową, można odnotować większą witalność, energię i lepsze samopoczucie? Nie u każdego wystąpią tak spektakularne efekty, jednak u osób, które niezbyt dobrze tolerują ten składnik, różnica może być ogromna. Jeżeli więc widzisz, że po śniadaniu pełnym białego pieczywa czy po ulubionym makaronie z sosem pomidorowym, odczuwasz senność, boli Cię brzuch i nie czujesz się najlepiej, zastanów się, czy to właśnie gluten nie jest winowajcą.
Jak zdiagnozować nietolerancję glutenu?
Jeśli czujesz się źle po glutenie i obawiasz się, że możesz mieć celiakię, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania, które mogą potwierdzić Twoje przypuszczenia. Dzięki temu znacznie szybciej zadbasz o swój organizm i dużo sprawniej wrócisz do dawnej formy. Jeśli jednak nie chcesz tego jeszcze robić, nie musisz. Najważniejsze jest, aby stale obserwować swój organizm i odnotowywać dokładnie, jak reaguje na różne posiłki. Być może nowa dieta bez glutenu, którą wprowadzisz, sprawi, że na zawsze pozbędziesz się uciążliwych bólów brzucha lub ciągłej senności? Żeby się przekonać, musisz to sprawdzić!
Objawy nietolerancji glutenu
Nietolerancja glutenu może objawiać się na różne sposoby i wszystko zależy od konkretnej jednostki. Najczęściej zauważalne są problemy z jelitami, a mianowicie bóle brzucha i wzdęcia. To jednak nie wszystko! Podstawowe objawy nietolerancji glutenu to także:
- wypryski
- pokrzywka
- zapalenie skóry
- bóle kostne i mięśniowe
- zaburzenia miesiączkowania
- otępienie
- zmęczenie
- problemy z wypróżnianiem
To oczywiście tylko część problemów, które mogą się pojawić. Często nietolerancja glutenu prowadzi też do innych chorób, np. zaburzeń hormonalnych, takich jak Hashimoto.
Układanie diety bezglutenowej przez dietetyka
Jeśli więc widzisz u siebie jakiekolwiek objawy po zjedzeniu glutenu, warto zastanowić nad zmianą sposobu żywienia. Na początku układanie diety bezglutenowej dobrze jest oddać w ręce dietetyka, ponieważ jej odpowiednie skomponowania, w taki sposób, aby była smaczna i zdrowa, to, wbrew pozorom, dość trudne zadanie. Poza tym, dzięki konsultacji ze specjalistą, nie będziesz musiał żegnać się ze swoimi ulubionymi daniami. Znajdzie on dla Ciebie specjalne pieczywo bezglutenowe do kanapek, makaron do spaghetti czy nawet odpowiednie ciasteczka do kawy. Pamiętaj również, że planowanie diety przez profesjonalistę jest szczególnie wskazane dla osób, które oprócz nietolerancji glutenu, mają też inne schorzenia.
Planowanie diety samodzielnie
Jeżeli jednak chcesz samodzielnie podjąć się planowania diety, przede wszystkim odwiedź sklep z żywnością bezglutenową. To znacznie ułatwi Ci rozpisanie sobie tygodniowego menu, ponieważ będziesz wiedzieć, z jakich produktów możesz bez problemu skorzystać. Pamiętaj, że rezygnacja z tego składnika wcale nie oznacza, że nigdy nie zjesz już swoich ulubionych dań, będziesz musiał na zawsze zrezygnować np. z tostów czy pierogów, a pizza stanie się już tylko wspomnieniem.
W obecnych czasach bardzo wiele produktów można zastąpić gotowymi propozycjami, które nie zawierają glutenu. Warto więc się za nimi rozejrzeć, aby jeść to, co lubisz, ale mieć więcej energii, dzięki odpowiednio skomponowanym posiłkom niezawierającym składnika, który Cię krzywdzi. Poza tym w sieci znajdziesz też mnóstwo przepisów bezglutenowych, więc z pewnością Twój jadłospis wcale nie będzie uboższy niż przedtem. A kto wie, może odnajdziesz nowe, wyjątkowe smaki?
Efekty diety bezglutenowej – kiedy się pojawią?
Efekty diety bezglutenowej zauważysz dość szybko. Przede wszystkim już po kilku dniach zmniejszą się męczące Cię bóle brzucha i wzdęcia. U niektórych osób potrzeba na to 4-5 dni, u innych 2-3 tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko organizm zareaguje na odstawienie.
Jeśli ze względu na spożywanie glutenu przy jego nietolerancji, okazało się, że wystąpiły u Ciebie jeszcze inne jednostki chorobowe lub Twój stan się pogorszył, na efekty w postaci lepszych wyników, będziesz musiał poczekać trochę dłużej. Czasami potrzeba kilku, a nawet kilkunastu miesięcy, aby wyjść na prostą, ale z pewnością przy odpowiednim planowaniu diety pozytywne zmiany zauważysz szybciej, niż myślisz.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czy w Twoim wypadku dieta bezglutenowa się sprawdzi. Życzymy powodzenia w odzyskiwaniu wigoru i dobrego samopoczucia!
Skomentuj artykuł