Pierogi bezglutenowe - jak przygotować?
Marzysz o pierogach bez glutenu? Sprawdź, jak je przygotować– tajemnica tkwi w odpowiedniej mące bezglutenowej.
Uwielbiasz pierogi, jednak – z uwagi na nietolerancję glutenu – z Twojego talerza musiała zniknąć ich tradycyjna wersja? Nie martw się, już niebawem pierogi znowu mogą zagościć w Twoim menu, a nawet pozostać tam na stałe. Sprawdź, jak przygotować pierogi bezglutenowe. Okazuje się, że to bardzo proste, a efekt końcowy to prawdziwa smakowa rewelacja.
Pierogi bezglutenowe – z jakiej mąki?
Z pewnością zastanawiasz się, z jakiej mąki można zrobić pierogi bezglutenowe. Wybór jest całkiem spory. Jeśli już od pewnego czasu unikasz glutenu, być może orientujesz się, która mąka jest dla Ciebie bezpieczna, a po którą lepiej jest nie sięgać. Najlepsza bezglutenowa mąka na pierogi to:
- mąka ryżowa,
- mąka jaglana,
- mąka gryczana,
- mąka kukurydziana.
Wybór mąki do pierogów bez glutenu to połowa sukcesu. Pamiętaj jednak, aby farsz również był bezpieczny dla Twojego organizmu. Starannie dobieraj nadzienie, aby mieć 100 proc. pewności, że w środku nie czai się Twój glutenowy nieprzyjaciel.
Jak zrobić pierogi bez glutenu?
Aby przygotować pierogi bezglutenowe, potrzebujesz:
- 300 g mąki kukurydzianej,
- 2 jajka,
- 2 łyżki dobrej oliwy z oliwek,
- 40 g mąki ziemniaczanej,
- 300 ml wody.
Zacznij od wymieszania wszystkich składników w dużej misce (bez wody). Kiedy ciasto stanie się ładną masą, powoli dodaj 300 ml wody – może być ciepła, ale nie gorąca. Do wyrabiania ciasta możesz użyć miksera. Powoli dodawaj wody, aż ciasto stanie się idealnie miękkie i gładkie – takie, abyś bez trudu mógł uformować pierogi.
Ciasto podziel na kilka części. Po kolei każdą z nich rozwałkuj na blacie, posypanym mąką. Następnie, przy pomocy kubka lub specjalnej formy, wytnij kółka, na środku każdego z nich ułóż farsz i złóż na pół, formując pierogi.
Kiedy pierogi będą uformowane, każdy z nich wrzuć do garnka z wrzącą wodą. Istotne jest to, aby woda nie przestała wrzeć. Wyciągaj po minutę po wypłynięciu. Jeśli pierogi będą gotowały się dłużej, ciasto stanie się zbyt twarde. Po ugotowaniu opłucz pierogi w zimnej wodzie, aby ciasto nie sklejało się na talerzu.
Tak przygotowane pierogi możesz podsmażyć przed podaniem – dzięki temu będą bardziej chrupiące, a chyba każdy przepada za takimi pierogami.
Jaki farsz do pierogów bezglutenowych?
To zależy od Ciebie. Jeśli przygotowujesz pierogi bez glutenu na święta, możesz zrobić tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami lub z mięsem, pierogi ruskie albo z serem. Jeśli nie jesz mięsa, doskonałym pomysłem będą pierogi z serem góralskim i odrobiną żurawiny, a jeżeli jesteś weganinem – pierogi bezglutenowe z soczewicą i wędzonym tofu. Latem możesz zdecydować się na pierogi z owocami. Nadzienie z soczystych truskawek, jagód czy innych owoców to najlepszy sposób na zapewnienie sobie doskonałego nastroju w lipcowy dzień!
Skomentuj artykuł