Przykładowe menu na diecie niskobiałkowej — poznaj nasze propozycje!
Nie wiesz, po jakie produkty sięgać przy fenyloketonurii? Sprawdź, w jaki sposób mierzyć się z chorobą każdego dnia i poznaj sprawdzone przepisy na przepyszne dania niskobiałkowe!
Fenyloketonuria to choroba metaboliczna, której podstawę stanowi stała i rygorystyczna dieta oparta na daniach o niskiej zawartości białka. Sprawdź jakie produkty wybierać i jak skomponować swój codzienny jadłospis, aby cieszyć się smacznymi i prostymi posiłkami każdego dnia!
Co to jest dieta niskobiałkowa PKU — fenyloketonuria?
PKU to choroba genetyczna, objawiająca się poprzez niezdolność organizmu do właściwego rozkładu aminokwasu, nazywanego fenyloalaniną. W konsekwencji wspomniany aminokwas nie może przejść przez prawidłowy proces przemiany metabolicznej, uczestnicząc w innym, którego efektem jest wytworzenie się w organizmie toksyny o nazwie fenylopirogronian.
Toksyna ta jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Działa negatywnie na układ nerwowy, prowadząc do groźnych powikłań, jak m.in. drgawki i trwałe uszkodzenie mózgu. Odpowiednia dieta z małą ilością białka stanowi zatem absolutną podstawę i konieczność u osób chorych na fenyloketonurię, dzięki którym będą one mogły cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Dla kogo dieta niskobiałkowa?
U osób cierpiących na chorobę zwaną fenyloketonurią — dieta odgrywa kluczową rolę. Niezbędne jest przestrzeganie rygorystycznych zaleceń żywieniowych, które zapobiegają poważnym, mogącym zagrażać zdrowiu, a nawet życiu konsekwencjom. Dieta niskobiałkowa PKU wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem i dobierana jest indywidualnie, na podstawie poziomu wydolności chorego narządu.
Dieta z małą ilością białka jest stosowana u osób cierpiących na:
- niewydolność wątroby,
- niewydolność nerek,
- schorzenia dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego,
- schorzenia trzustki,
- fenyloketonurię (PKU),
- a także inne zaburzenia przemiany białek, np. homocystynurię.
Oczywiście białko w codziennym jadłospisie jest niezwykle ważne dla prawidłowej pracy organizmu. Dieta PKU wymaga zatem dobrania takiej jego ilości, by nie stało się niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Co jeść na diecie z fenyloketonurią?
Podstawowa zasada żywieniowa u osób z fenyloketonurią? Dieta niskobiałkowa. Dlatego niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na ilość spożywanego białka, ale również na jego jakość. Jedzenie na diecie niskobiałkowej powinno być pozbawione produktów bogatych w fenyloalaninę, takich jak wysokowartościowe białka pochodzenia zwierzęcego.
Mile widziane z kolei są warzywa i owoce zawierające znacznie mniejsze ilości Phe, a także produkty, które białka nie zawierają wcale jak tłuszcze roślinne, cukier, czy mód. Odpowiednia wiedza, a także zróżnicowana dieta z małą ilością białka, pozwolą skutecznie regulować stężenia fenyloalaniny we krwi. Częstym wyborem u osób zmagających się z fenyloketonurią, jest sięgnięcie po niskobiałkowe zamienniki półproduktów jak m.in. makaron niskobiałkowy, czy niskobiałkowe pieczywo PKU.
5 smacznych przepisów na diecie niskobiałkowej na cały dzień
Dieta bezbiałkowa dość mocno różni się od standardowego jadłospisu. Jeśli zastanawiasz się co jeść, a czego unikać, postaw na bezpieczne dla zdrowia zamienniki klasycznych produktów jak zupki, sosy, przyprawy niskobiałkowe PKU, a nawet słodycze i konserwy niskobiałkowe PKU. Doskonałym wyborem będzie również wprowadzenie do diety sezonowych warzyw i owoców, dostarczających spore ilości składników mineralnych i witamin.
Urozmaicona dieta z małą ilością białka? Sprawdź przepisy, na cały dzień, które pokochasz!
Śniadanie I
Kanapka na pieczywie niskobiałkowym z miodem. Można wzbogacić ją również odrobiną cukru, a także herbatą zieloną lub owocową.
Śniadanie II
Kanapka oczywiście również na pieczywie niskobiałkowym, do wyboru niskobiałkowe konserwy PKU, lub margaryna roślinna i ogórek, do tego jabłko i świeżo wyciskany sok z cytrusów.
Obiad
Pieczony dorsz doprawiony przyprawami o niskiej zawartości białka z ziemniakami i surówką z buraków. Dorsza smażymy na oleju roślinnym, ziemniaki gotujemy, a ugotowane buraczki, trzemy na tarce z grubymi oczkami.
Podwieczorek
Słodkim urozmaiceniem będą niskobiałkowe ciasteczka cynamonowe PKU, gotowe lub wykonane samodzielnie. Można sięgnąć również po smoothie z bananów, jabłek i szpinaku na soku lub wodzie.
Kolacja
Na zakończenie dnia warto sięgnąć po coś nietuzinkowego jak placek z ziemniaków, brokułów i pieczarek. Zmiksowane i usmażone placuszki można wzbogacić o gotowe sosy o niskiej zawartości białka lub przygotować je samodzielnie.
Zdrowo i ze smakiem! Dieta niskobiałkowa nie musi być nudna i monotonna — postaw na świeże warzywa, owoce oraz gotowe jedzenie bez białka i skomponuj swój idealny jadłospis.
Skomentuj artykuł