Kuchnie świata: włoskie bezglutenowe dania z makaronem
Kuchnia włoska poza tym, że słynie z pizzy i jest najchętniej wybieraną przez Polaków zagraniczną kuchnią, to może poszczycić się także wyjątkowymi makaronowymi specjałami. Jednym z najpopularniejszych włoskich dań z makaronem jest lasagne, którą przyrządzamy zazwyczaj w dwóch tradycyjnych odmianach: lasagne bolognese oraz lasagne napoli.
Drugim popularnym włoskim daniem z makaronem jest spaghetti, na które podawaliśmy już ciekawe bezglutenowe przepisy w artykule Bezglutenowe spaghetti na 3 sposoby - bolognese i carbonara w oryginalnej odsłonie. Tym razem skupimy się jednak na bardziej wyszukanych recepturach na bezglutenowe włoskie dania z makaronem.
Bezglutenowa sycylijska caponata z fusilli
Caponata to tradycyjna włoska potrawa, która najlepiej smakuje latem lub jesienią. To z tego względu, że do jej wykonania potrzebne są bakłażany i spora porcja sezonowych warzyw. Jej bliżej nam znanym odpowiednikiem może być węgierskie leczo. Jednak włoska coponata charakteryzuje się jedynym w swoim rodzaju wyczuwalnym śródziemnomorskim aromatem.
Składniki:
- 1 bakłażan
- 1 papryka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka kaparów
- 2 łyżki oliwek nadziewanych papryką
- 1 szklanka makaronu kukurydzianego fusilli BEZGLUTEN
- 5 plastrów salami bez glutenu
- cukier
- pieprz czarny mielony bezglutenowy BEZGLUTEN
- oregano suszone bezglutenowe BEZGLUTEN
Przygotowanie:
Bakłażany należy pokroić w kostkę lub cienkie plastry (według uznania), posolić i odstawić na chwilę, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Z kolei paprykę, cebulę oraz czosnek należy pokroić w drobną kosteczkę. Tak przygotowane warzywa można wrzucić na rozgrzaną patelnię, doprawić pieprzem oraz oregano i smażyć aż zmiękną i się zarumienią. W tym czasie w osolonej wodzie można ugotować makaron – al dente. Gdy będzie już gotowy, należy dodać do niego przyrządzone wcześniej warzywa i całość wymieszać. Tak przygotowaną caponatę można podawać, wykładając na wierzch dania świeże oliwki, kapary i plastry salami.
POLECANE PRODUKTY:
Włoskia zupa minestrone z makaronem pipette
Zupa może być równie wartościowym posiłkiem, jak danie główne. Zwłaszcza gdy jest pełna warzyw i makaronu. Mieszkańcy słonecznej Italii również mają swoją tradycyjną zupę i z pewnością nie może zabraknąć w niej makaronu. Co więcej, zupa minestrone to bardzo elastyczne danie i różnie przyrządzane w zależności od regionu Włoch oraz pory roku. Warto więc spróbować tego włoskiego przysmaku, a przy okazji przygotować bezglutenową zupę, która wystarczy na kilka dni.
Składniki:
- 200 g makaronu bezglutenowego pipette BEZGLUTEN
- 1,5 litra bulionu warzywnego bez glutenu
- 1 cukinia
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 100 g świeżego szpinaku
- 200 g fasolki szparagowej
- 2 marchewki
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 3 pomidory
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- pieprz czarny mielony bezglutenowy BEZGLUTEN
- świeża bazylia
Warzywa należy umyć, obrać i posiekać w plasterki lub drobną kostkę. Następnie do naczynia, w którym będziemy przyrządzać zupę wlać 2 łyżki oliwy i podsmażyć wszystkie warzywa (poza szpinakiem), dodając przyprawy. Następnie dolać wodę oraz dodać sparzone pomidory i całość dusić ok. 5-10 minut. Po tym czasie można wrzucić świeży szpinak i wlać bulion, a gdy zacznie się gotować, dodać makaron. Całość trzymać na ogniu aż zmięknie i trochę zgęstnieje. Kiedy zupa minestrone będzie gotowa, można podawać ją, przyozdabiając świeżą bazylią.
Włoskie tagliatelle w sosie grzybowym bez glutenu
Kolejne włoskie danie obiadowe bez glutenu jest szybkie, tanie i łatwe. Do jego przygotowania potrzeba zaledwie 30 minut. Mowa o wyjątkowym bezglutenowym, grzybowym tagliatelle z porem. Warto w tym wypadku wiedzieć, że por ma silne właściwości antynowotworowe i przeciwzapalne, a poza tym jest źródłem wielu witamin i wartości odżywczych, które korzystnie wpływają na organizm.
Składniki:
- 200 g bezglutenowego makarony tagliatelle BEZGLUTEN
- 200 g pieczarek lub kurek
- 1 por
- 200 g piersi z kurczaka
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sos grzybowy bezglutenowy BEZGLUTEN
- pieprz czarny mielony bezglutenowy BEZGLUTEN
- czosnek granulowany bezglutenowy BEZGLUTEN
- sól
Przygotowanie
Przyrządzanie bezglutenowego talgiatelle warto zacząć od kurczaka. Mięso należy pokroić w kostkę i podsmażyć na rozgrzanej patelni z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. W tym czasie można wstawić wodę na makaron oraz obrać pieczarki (lub kurki) i pokroić je w plasterki. Podobnie postąpić z porem. Tak przygotowane warzywa można wrzucić na patelnię do kurczaka. Całość należy doprawić i dusić pod przykryciem. Teraz można rozrobić zawartość torebki z bezglutenowym sosem grzybowym w 250 ml wody i wlać ją na patelnię. Kiedy makaron będzie gotowy, można wyłożyć go na talerz, a na wierzch dodać grzybową potrawkę z patelni.
Podsumowanie
Kuchnia włoska poza pizzą i standardowym spaghetti oferuje wiele więcej wyśmienitych specjałów. Mimo że są to dania makaronowe, to również możliwe do przyrządzenia w wersji bezglutenowej. Warto więc nieco urozmaicić swój jadłospis i wnieść w swoje życie trochę śródziemnomorskiego klimatu. Zwłaszcza że nie zawsze muszą to być ciężkie i pracochłonne dania, bo jak widać włoska zupa z makaronem w wersji bez glutenu, też jest możliwa.
Skomentuj artykuł