5 przepisów na bezglutenowe pasty kanapkowe
Pasty przygotowane samodzielnie są świetną alternatywą dla wędlin i serów, które zazwyczaj kładziemy na nasze kanapki. To bardzo dobra propozycja zarówno na śniadanie, kolację, jak i na szybką przekąskę. Kolorowe pasty są nie tylko zdrowe, ale także bardzo apetyczne i lubiane przez dzieci. Samodzielnie przygotowane „smarowidło” możemy nałożyć na pieczywo albo użyć jako dipu do surowych, chrupiących warzyw.
Pasta z zielonego groszku i szpinaku
Ta pasta to kwintesencja wiosny. Jest to typowo sezonowe danie, więc róbmy jej jak najwięcej, kiedy rynki pełne są świeżego szpinaku. Podczas gdy groszek może być mrożony, to właśnie świeży szpinak jest niezwykle ważnym składnikiem tej pasty. Dodatek dobrej oliwy i czosnku sprawi, że pasta będzie świeża, a jednocześnie wyrazista w smaku.
Składniki:
- kostki lodu
- 1 szklankę zielonego groszku
- garść świeżego szpinaku
- liście świeżej mięty
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz
Do miski nalewamy wodę i wkładamy kostki lodu. W garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i wrzucamy szklankę zielonego groszku (mrożonego lub świeżego). Czekamy aż woda ponownie się zagotuje i będzie w takim stanie jeszcze 3 minuty. Po tym czasie odcedzamy go i wkładamy do miski z lodem. Dzięki temu zachowa piękny zielony kolor i pełnię smaku. Groszek odcedzamy, przekładamy do blendera. Dodajemy garść świeżego szpinaku, kilka liści świeżej mięty, jeden ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy oraz sól i pieprz do smaku. Blendujemy całość na gładką masę. Pastę możemy przechowywać w lodówce do tygodnia.
Pasta z pieczonego kalafiora
Kalafior, który jest raczej neutralny w smaku, nabiera charakteru, kiedy go upieczemy. Dodatkowo, smak podkręcą orientalne przyprawy takie jak kolendra i kumin. Delikatną konsystencję pasty przełamiemy dodatkiem uprażonych, chrupiących orzechów, najlepiej laskowych.
Składniki:
- 1 mały kalafior
- ½ łyżeczki ziaren kolendry
- ½ łyżeczki ziaren kuminu
- ½ łyżeczki suszonej chili
- 3 łyżki oliwy
- sól, pieprz
- uprażone orzechy laskowe
Przygotowanie pasty rozpoczynamy od rozgrzania piekarnika do 200 stopni. W garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i wkładamy małego kalafiora podzielonego wcześniej na różyczki. Gotujemy 2 minuty. W tym czasie w moździerzu rozbijamy ziarna kolendry, kuminu i ½ łyżeczki suszonej chili. Kalafiora odcedzamy i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy przyprawami, wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 20 minut, aż kalafior będzie miękki. Upieczonego kalafiora blendujemy z kilkoma łyżkami oliwy, doprawiamy solą i czarnym pieprzem. Rekomendujemy podawanie jej razem z uprażonymi orzechami.
Pasta z dyni i masła orzechowego
Choć na pierwszy rzut oka takie połączenie wydaje się kontrowersyjne – zaufajcie nam. Dynia, która jest neutralna w smaku, po upieczeniu i dodaniu suszonych pomidorów i masła orzechowego zamienia się w ciekawą i bardzo pożywną kompozycję smaków.
Składniki:
- 1 duża dynia
- 3 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki sosu sojowego
- kilka suszonych pomidorów
- 2 łyżki masła orzechowego
- 1 czerwona cebula
- chilli, natka pietruszki, sól
W tym przypadku piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Jedną dużą dynię kroimy na ćwiartki, smarujemy olejem i wkładamy do piekarnika i pieczemy około 40 minut, do momentu aż dynia będzie miękka. Następnie przekładamy ją do miski, dodajemy 3 łyżki soku z cytryny, 3 łyżki sosu sojowego, kilka suszonych pomidorów, 2 łyżki masła orzechowego i szczyptę soli. Czerwoną cebulę kroimy w drobną kosteczkę i przesmażamy na rozgrzanym oleju, aż będzie szklista. Dodajemy pod koniec chili, posiekaną natkę pietruszki i sól do smaku.
POLECANE PRODUKTY:
Pasta z jajkiem i awokado
Klasyczna pasta jajeczna wzbogacona dodatkiem egzotycznego awokado, którego kremowa struktura w połączeniu z jajkiem nadaje jej ciekawą konsystencję. Dodatek czosnku sprawia, że pasta nie jest mdła.
Składniki:
- 3 jajka
- 1 awokado
- 1 łyżka soku z cytryny
- ½ ząbek czosnku
- oliwa, sól, pieprz
- garść świeżych liści kolendry lub rzeżuchy
Gotujemy jajka na twardo. Siekamy je w kostkę i przekładamy do miski. Awokado obieramy i kroimy w kostkę, skrapiamy jedną łyżką soku z cytryny. Pół ząbka małego czosnku siekamy i rozcieramy razem z solą. Awokado mieszamy z jajkiem i czosnkiem, dodajemy jedną łyżeczkę oliwy, sól i pieprz do smaku. Podajemy ze świeżymi listkami kolendry lub rzeżuchy.
Pasta jajeczna z łososiem
Kolejna odsłona pasty jajecznej, tym razem z dodatkiem ryby. Jest to bardziej wykwintna wersja znanej, tradycyjnej pasty z makreli, gdzie główną rolę gra delikatniejszy łosoś. Należy więc uważać, aby nie trzymać łososia zbyt długo w piekarniku, ponieważ zrobi się suchy.
Składniki:
- 1 łyżeczka bezglutenowego sosu sojowego
- 1 łyżeczka syropu klonowego (lub miodu)
- 1 łyżeczka octu ryżowego (lub soku z cytryny)
- 125 g łososia
- 2 jajka
- ¼ cebuli
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki śmietany kremówki 30%
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól, pieprz
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. W żaroodpornym naczyniu umieszczamy bezglutenowy sos sojowy, syrop klonowy (lub miód) i ocet ryżowy (lub sok z cytryny). Do marynaty wkładamy kawałek łososia skórą do góry i pieczemy około 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika, studzimy, a następnie oddzielamy od skóry, pozbywamy się ewentualnych ości i dzielimy na mniejsze kawałki.
Jajka gotujemy na twardo, obieramy, kroimy w grubszą kostkę i rozgniatamy widelcem. Mały kawałek cebuli (około 1 łyżka po pokrojeniu) kroimy w drobną kostkę, przekładamy na sitko i sparzamy wrzątkiem. Łososia i jajka przekładamy do miski, dodajemy sparzoną cebulę i całość rozgniatamy widelcem, dokładnie mieszając składniki. Łyżkę masła ubijamy mikserem wraz z dwoma łyżkami śmietany kremówki. Dodajemy do masy wraz z łyżeczką soku z cytryny, mieszamy i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Odkładamy do lodówki, aby smaki się przegryzły. Podajemy z rzeżuchą.
Skomentuj artykuł