Przepis na chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej oraz jaglanej
Chorzy na celiakię lub nietolerujący glutenu są zmuszeni wyeliminować z diety wiele smacznych i pożywnych węglowodanów. Między innymi mowa tu o rozmaitych rodzajach wielozbożowego pieczywa, gdyż te często zawierają gluten. Nic jednak straconego, ponieważ doskonałą alternatywą jest samodzielne przygotowanie w łatwy sposób chleba bezglutenowego z kaszy gryczanej lub jaglanej. Co więcej, urozmaicając chleb ulubionymi ziarnami czy suszonymi owocami sprawimy, że będzie jeszcze smaczniejszy i bardziej odżywczy.
Chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej niepalonej
Chleb z kaszy gryczanej niepalonej to doskonały sposób na uzupełnienie bezglutenowej diety wartościowym źródeł węglowodanów. Biała kasza gryczana jest również bogata w białko i zawiera sporą ilość korzystnych dla zdrowia składników m.in. potas, magnez, żelazo i witaminy z grupy B. Ponadto ma niski indeks glikemiczny, jest lekkostrawna i w odróżnieniu od pszenicy czy brązowego ryżu, jest produktem słabo kwasotwórczym – zachowując optymalne PH < 7.
Składniki:
- 500 g kaszy gryczanej niepalonej
- 700 ml wody
- 2 łyżeczki soli himalajskiej
- 50 g słonecznika
- 50 g pestek dyni
- 50 g chia
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego bezglutenowego BEZGLUTEN
- 1 łyżeczka suszonego bezglutenowego oregano BEZGLUTEN
- 1 łyżeczka kminku
Przepis na bezglutenowy chleb z białej kaszy gryczanej wymaga więcej czasu niż składników. Głównie dlatego, że na samym początku kaszę należy zamoczyć w wodzie i odstawić na 24 godziny. W tym czasie dochodzi do fermentacji, aby możliwe było wyrobienie chleba bezglutenowego na zakwasie gryczanym. Po upływie doby kaszę można zblendować na gładką masę. Do uzyskania śródziemnomorskiego smaku należy dodać soli himalajskiej, suszonego oregano i czosnku oraz ulubionych ziaren np. słonecznika, chia, czy dyni. Tak urozmaicone ciasto trzeba teraz wlać do natłuszczonej foremki i piec przez ok. 80 min w temperaturze 180°C. Po tym czasie bezglutenowy gryczany chleb, który został wykonany bez drożdży jest gotowy i najlepiej smakuje, gdy wciąż jest ciepły.
POLECANE PRODUKTY:
Chleb bezglutenowy z kaszy jaglanej
Kolejny przepis na bezglutenowy chleb bez dodatku jaj, drożdży i mleka to chleb na bazie kaszy jaglanej. To kolejne podobnie jak biała kasza gryczana wartościowe źródło węglowodanów. Z tą różnicą, że bogatsze w krzem oraz potas. Tym razem jednak bezglutenowy chleb będzie miał nieco słodki posmak, a to za sprawą dodatku smacznych i pożywnych owoców suszonych.
Składniki:
- 250 g kaszy jaglanej bezglutenowej BEZGLUTEN
- 120 g mąki ryżowej BEZGLUTEN
- 120 g mąki gryczanej bezglutenowej BEZGLUTEN
- 400 ml wody
- 1 łyżeczka soli himalajskiej
- 2 łyżki sezamu białego
- 40 g suszonej żurawiny
- 40 g suszonych śliwek
Podobnie jak w przypadku przepisu na chleb gryczany, kaszę jaglaną należy moczyć przez 24 godziny. Po tym czasie można ją zmiksować. Następnie w jednym naczyniu zblendowaną kaszę wymieszać z mąką ryżową oraz gryczaną i wodą. Do uzyskanej masy należy dodać jeszcze suszoną żurawinę, suszone śliwki, sól oraz biały sezam. Tak przygotowane ciasto można przełożyć do wyłożonej papierem blaszanej foremki i piec w 200°C przez ok. 60 minut. Po upływie godziny słodki jaglany chleb bezglutenowy wyśmienicie smakuje z dżemem lub domową konfiturą.
Podsumowanie
Dieta w celiakii oraz przy nietolerancji glutenu wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i wymaga sporej samodyscypliny. Nie oznacza to wcale, że musi być ona męcząca i nudna. Jedzenie oraz gotowanie powinny sprawiać przyjemność. Dlatego warto korzystać z różnych przepisów na bezglutenowe chleby, ale nie tylko. Można eksperymentować z bezglutenową kaszą jaglaną oraz gryczaną przy pieczeniu ciast bez glutenu, przyrządzaniu bezglutenowych zup, sałatek, a nawet głównych dań obiadowych. Wystarczy skorzystać z odpowiednich przepisów i poświęcić przyrządzanym posiłkom trochę czasu i serca.
Skomentuj artykuł